SIKÇA SORULAN SORULAR

İŞİTME CİHAZINI HAYATIM BOYUNCA KULLANACAK MIYIM?

İşitme kaybı doktor tarafından ilaç veya ameliyatla düzeltilemiyorsa kalıcı bir kayıptır ve işitme cihazı önerilir.

İşitme cihazı takıldıktan sonra kayıptan dolayı zayıflayan algılamayı düzeltir. Fakat işitme derecesinde düzeltme yapmaz, kayıp kalıcıdır.

Cihazla geri kazanılan algılama ve iletişim becerisini kaybetmemek için işitme cihazı devamlı takılmalıdır.

KULAĞIMDA ÇINLAMA VAR CİHAZIN BUNA BİR FAYDASI OLUR MU?

İşitme kaybıyla beraber çınlama görülen kişilerde model seçimi yapılırken tinnitus terapisi olan işitme cihazları seçilmelidir.

Bu cihazlar kişinin işitme kaybını karşılarken aynı zamanda tinnitus programı yardımıyla hastaya terapi uygular.

Bu uygulama hastanın çınlamasının hangi frekansta ve güçte olduğu tespit edildikten sonra ikinci program şeklinde terapi programı açılır. Kişiye ne kadar ve ne sıklıkla kullanması gerektiği anlatılır.

Başarı oranı çok yüksek olmakla beraber, cihaz denemesi esnasında çoğu kullanıcıda çınlamasının geri plana atıldığı azaldığı gözükmektedir.

İŞİTME CİHAZI KULAĞIMI TEMBELLEŞTİRİR Mİ?

İşitme kaybı yaşayan kişilerde kulak işlevini doğru bir şekilde yerine getiremediği için kişi algılama güçlüğü çeker. Bu algılama kaybı zamanla ilerler ve kelime ayırt etme oranı gittikçe düşmeye başlar.

İşitme cihazı takıldığı zaman kulak doğru işitme yapacağı için, zamanla işitme kaybından dolayı zayıflayan algılamayı tekrar harekete geçirir ve algılamada gelişmeler gözükür.

Yani işitme cihazı kulağı tembelleştirmez tam aksine kaybedilen algılamanın geri kazanılmasını sağlar.

CİHAZA ALIŞMA SÜRESİ NEDİR? TAKTIĞIMDA RAHATSIZ OLUR MUYUM?

İşitme cihazı takmadan önce işitemediğiniz sesleri cihaz takıldığında birden duymaya başlayacağınız için ilk 2 hafta sadece sakin ortamlarda cihazı takmanız gerekmekte.2 haftanın sonunda gün boyu kullanıma geçmeniz alışmanızı hızlandıracaktır.

Kişinin işitme kaybına göre doğru cihaz seçimi ve uygulaması yapılırsa cihaz kullanıcıyı rahatsız etmez.

Uygulanan işitme cihazları dijital olduğu için işitme kaybına göre ayar yapılır ve kulağın duyması gereken kazancı sağlar bu yüzden kişi rahatsız edici yüksek ses duymaz.

CİHAZIN BAKIM VE TEMİZLİĞİ İÇİN NE YAPMALIYIM?

Gün sonunda cihazı gece çıkartıp kutusuna koymadan önce kuru bir mendille temizlemeli aynı şekilde kulak temizliğinin de yapılması gerekir.

Cihazın rutin olarak 3 ayda bir aldığınız merkeze götürülerek genel temizliği ücretsiz yapılmalıdır.(kulak arkası cihazlarda kalıp bakımı ve hortum değişikliği, kulak içi cihazlarda filtre temizliği ve değişimi.)

Garanti kapsamı süresince 6 ayda bir cihazın iç temizliğinin yapılması, çalışma verimliğinin değerlendirilmesi için servise gönderilmesi gerekir.

KULAK ZARIM YOK (VEYA DELİK) CİHAZ KULLANMAMDA SAKINCA VAR MI?

Kulak zarının perfore olduğu durumlarda kişi işitme cihazı kullanabilir, bir sakınca oluşturmaz. Dikkat edilmesi gereken nokta, Perfore kulakta akıntı ve enfeksiyon riski daha fazla olduğu için, kulak kanalına yapılan malzemenin buna uygun seçilmesi ve kulak kanalı hava alacak şekilde cihazın özelliklerinin belirlenmesi gerekir.

SGK ÇİFT CİHAZA ÖDEME YAPIYOR MU?

İşitme kaybı her iki kulakta da mevcutsa kişinin sosyal yaşam kalitesi adına algılaması , yön tayin edebilmesi, dengeli işitme ve doğal duyum için mutlaka çift cihaz uygulanması gerekmekte.

İki tarafta kayıp varken, tek taraflı uygulama yapıldığında cihaz takılmayan kulaktan ses alımı olmayacağı için, kulaktaki algılamanın gittikçe düşmesi kaçınılmazdır.

SGK'nın yaptığı işitme cihazı indirimlerinde 18 yaş altı kullanıcılarda iki kulağa aynı anda indirim yapılırken

18 yaş üstü kişilerde ikinci kulak için, ilk rapordan 6 ay sonra tekrar indirim hakkı doğmakta.

İŞİTME CİHAZI ALMAM İÇİN NE YAPMAM GEREKİR? SGK ÖDEME YAPIYOR MU?

İşitme cihazı almak için öncelikle Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmelidir. (Eğer daha önceden doktor tarafından işitme cihazı önerildi ise veya hali hazırda işitme cihazı kullanılıyor ise doğrudan işitme merkezine başvurulur.)

Kbb de yapılan işitme testine göre doktor kalıcı bir işitme kaybı olduğunu belirtip, cihaz kullanılması gerektiğini söylüyorsa cihaz denemesi için bir işitme merkezine gidilerek cihaz denemesi ardından cihaz seçilir.

Kişinin sosyal güvencesi varsa ve SGK katkısı almak istiyorsa, cihaz denediği yerden doktora rapor için bir yazı yazılır ve rapor işlemi yapılır.

Bu rapor karşılığında, alacağı işitme cihazının fiyatına bakılmaksızın SGK nın yaptığı ödemeler şu şekildedir.

0-4 yaş için veli çalışıyor ise net 1.458,00 TL, veli emekli ise 1.822,50 TL

4-12 yaş için veli çalışıyor ise net 1.296 ,00 TL, veli emekli ise 1.620,00 TL

12-18 yaş için veli çalışıyor ise net 1.215,00 TL, veli emekli ise 1.518,75 TL

18 yaş üzeri için kişi çalışıyorsa net 810 TL, emekli ise 1.012,50 TL

NASIL BİR İŞİTME CİHAZı KULLANMALIYIM?

Tecrübeli bir uzman tarafından, kişinin işitme kaybının derecesi, kaybın tipi, kulak kanalının şekli gibi faktörler göz önüne alınarak kişiye özel bir işitme cihazı seçilerek işitme cihazı denemesi yapılması şarttır. İşitme merkezlerinde bu denemenin ardından doğru cihaz seçilir ve cihaz kullanıcısına uygulanır.

İŞİTME CİHAZI NEREDEN ALINMALI, NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Cihazın uluslararası piyasada tanınan bir marka olması ve güvenilir bir firma tarafından satın alınması en önemli noktadır.

Cihazın markasının önemi kadar uygulayan kişi de önemlidir. Bu yüzden sadece işitme cihazı denemesi ve uygulaması yapılan ruhsatlı işitme merkezlerinde tecrübeli uzmanlar tarafından cihazın belirlenmesi ve uygulanması gerekir.

Cihazın satın alındığı firmanın gerekli servis hizmetlerini (tamir,bakım,ayar vb.) verebilmesi gerekir.